Nowość Emocjonalna mapa twarzy™​ 

Jak nasze emocje kształtują wygląd zmarszczek mimicznych?

 

Twarz to przede wszystkim nośnik emocji oraz narzędzie do komunikacji. Na podstawie wyglądu twarzy decydujemy, jakie cechy przypisujemy ludziom. Długotrwale przeżywane emocje, także te wyparte i nieprzepracowane, wpływają na wygląd twarzy i kształtują zmarszczki.

 

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób mięśnie twarzy są połączone z ośrodkami emocji w mózgu?

Jak ekspresje mimiczne, czyli nasza mimika, wpływają na wygląd naszej twarzy?

 

To wszystko na wyjątkowych warsztatach o emocjonalnej stronie twarzy. Niezbędnik każdego, kto pragnie zrozumieć swoje emocje, a przez to wpłynąć na wygląd swojej twarzy. Po zajęciach inaczej spojrzysz na siebie oraz na nowo docenisz i polubisz swoją twarz.

kręcone Krzyk

Emocjonalna Mapa

Twarzy

Zadbaj o twarz i emocje jednocześnie 😃 

Poznaj znaczenie mimiki i polub swoją emocjonalną twarz.


Wiele uwagi poświęcamy mięsniom ciała i ich ćwiczeniu. Uprawiamy sporty, poddajemy ciało masażom, natomiast mięśnie twarzy traktujemy co najwyżej kremem lub jadem kiełbasianym (botoksem), zamrażając ich najważniejsze funkcje.
 

Zmarszczki dzielimy na dynamiczne i statyczne. Dynamiczne to zmarszczki mimiczne, zaś statyczne to te, które pogłębiają się z czasem i są widoczne na twarzy, bez względu na mimikę. Ich przyczyną jest naturalny proces starzenia się skóry, zanik włókien kolagenowych, ale również czynniki genetyczne i związane z trybem życia. 

W zależności od przyczyny wyróżnia się kilka typów starzenia się skóry.
 

1. Starzenie wewnątrzpochodne:
•    związane z wiekiem (chronologiczne),
•    hormonalne (menopauzalne);
•    starzenie mimiczne (miostarzenie), czyli starzenie związane z mimiką, ekspresyjnością twarzy;
 

2. Starzenie zewnątrzpochodne - powstające pod wpływem czynników zewnętrznych:
•    związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV — fotostarzenie;
•    związane z dymem papierosowym — „skóra palacza”
•    senne (wynikające z ułożenia skóry podczas snu) 
•    grawitacyjne (spowodowane naturalnym procesem starzenia się skóry)
 

Korzyści płynące z warsztatu

Po raz pierwszy w Polsce odbywa sie warsztat Emocjonalna Mapa Twarzy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu mięśni Twojej twarzy, o ekspresjach mimicznych, o własnych emocjach i wyglądzie zmarszczek, to ten warsztat spowoduje,że zaczniesz patrzeć na twarze z fascynacją! Nie w kategorii ładni/brzydcy, lecz w kategorii bogactwa emocji każdego z nas i kryjących się za tym potrzeb. Ponieważ człowiek to przede wszystkim emocje a nie wygląd.

Czego się nauczysz?

 • Poznasz działanie mięśni mimicznych,

 • Wytrenujesz rozpoznawanie emocji podstawowych u ludzi,

 • Dowiesz się, jakie emocje mogą stać za konkretnymi zmarszczkami,

 • Zobaczysz omówione przykłady ze zdjęciami,

 • Przeanalizujesz własną twarz i dowiesz się, jak cię widzą inni,

 • Poczujesz się lepiej i pewniej w swojej skórze,

 • I przede wszystkim zrozumiesz lepiej siebie i własne emocje! (oraz dlaczego robisz pewne konkretne miny:)

Do tej pory wiedza ta była przekazywana w trakcie szkolenia z profilowania behawioralnego. Teraz również jako oddzielny warsztat.

Chcesz zamówić warsztat w wybranym dla siebie terminie?

Napisz na info@komunikacjaniewerbalna.pl

W jaki sposób możemy połączyć znajomość ekspresji mimicznych z emocjonalnym znaczeniem zmarszczek?

Meryl Streep w jednym z wywiadów pięknie powiedziała „Niech nikt nie pozbawia mnie zmarszczek z czoła uzyskanych przez zachwyt nad pięknem życia, ani tych z moich warg, które pokazują, ile się śmiałam i ile całowałam, ani worków pod oczami - w nich jest pamięć o tym, ile płakałam. Należą do mnie i są piękne.” 

Zmarszczki mimiczne to linie, które tworzą się na skórze twarzy z powodu ciągłego napinania mięśni mimicznych. Są wyraźniejsze u osób, które odznaczają się bogatą mimiką twarzy oraz mocniej zaznaczone w niektórych miejscach. Mogą się pojawiać już po 25 roku życia, a z czasem stają się coraz głębsze i trwalsze. Im częściej przeżywamy jakąś emocję, tym szybciej i mocniej uwidoczni się ona na naszej twarzy w miejscu pracy mięśnia.

 

Twarz jest bardzo bogata w mięśnie, a ich część odpowiada wyłącznie za wyrażanie emocji. Dla przykładu:

 • Mięśnie czoła - mimika uwagi, empatii i napięć, powodują powstawanie poziomych zmarszczek na czole.

 • Mięśnie ściągające brwi, mięśnie okrężne oka i mięsień podłużny nosa wywołują pionowe zmarszczki na czole. Towarzyszą koncentracji, złości, irytacji, emocji bólu, odrazy czy skupianiu wzroku np. przy krótkowzroczności.

 • Mięśnie okrężne oka wywołują tzw. kurze łapki, dźwigacze górnej wargi i mięśnie jarzmowe (od uśmiechu) przyczyniają się do zmarszczek nosowo-policzkowych.

 • Mięsień okrężny ust powoduje zmarszczki promieniste, a mięsień trójkątny ust i mięśnie podbródkowe (mimika smutku) - zmarszczki w okolicy ust i policzków. 

Łącząc wiedzę o działaniu mięśni mimicznych na ekspresje mimiczne i ich znaczeniu emocjonalnym, można stworzyć mapę emocji twarzy. Dla każdego będzie ona indywidualna, ponieważ każdy z nas może reagować inną emocją w podobnych sytuacjach.