Mowa ciała na rozmowie o pracę

Jak zrobić świetne pierwsze wrażenie i kontrolować swój przekaz niewerbalny? 

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę, to znaczy, że twoje CV i list motywacyjny przykuły uwagę ewentualnego pracodawcy. Teraz musisz sprawić dobre wrażenie podczas spotkania z rekrutującym. A zachowanie podczas rozmowy jest równie istotne jak to, co kandydat mówi. 

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Masz około 20 sekund, aby pozytywnie lub negatywnie nastawić do siebie rekrutera. Po tym czasie będzie on już miał wyrobioną wstępną opinię na twój temat, mimo że często nie padnie jeszcze żadne słowo.

Z badań przeprowadzonych przez Harris Poll na zlecenie CareerBuilder wynika, że 49 proc. pracodawców już po pięciu minutach spotkania rekrutacyjnego wie, czy kandydat pasuje do danego stanowiska. Z kolei 90 proc. rekruterów ma pewność po 15 minutach.

10 błędów mowy ciała na rozmowie rekrutacyjnej.

 CareerBuilder.com przygotował ankietę, dzięki której sprawdził, jakie gesty i pozy prezentowane przez kandydatów, najbardziej zniechęcają do nich osoby zajmujące się rekrutacją.

 

 1. ​Brak kontaktu wzrokowego z rekruterem – 65% rekruterów wskazuje to jako najczęstszy błąd

 2. Brak uśmiechu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – 36%

 3. Bawienie się czymś co leżało na stole – 33%

 4. Zła postawa ciała (np. przygarbienie) – 30%

 5. Wiercenie się na krześle – 29%

 6. Krzyżowanie ramion na piersi – 26%

 7. Zabawa włosami, dotykanie twarzy – 25%

 8. Słaby uścisk dłoni – 22%

 9. Za dużo gestów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – 11%

 10. Za mocny uścisk dłoni – 7%

 

Jak wykorzystać tę wiedzę?

 

Wymienione w badaniu błędy kandydatów są w większości związane z niskim poczuciem własnej wartości i brakiem pewności siebie. W sytuacji stresowej dużo trudniej zaprogramować naszą gestykulację, a tym bardziej mimikę. Właśnie one zdradzają, co tak naprawdę chodzi nam po głowie. Świadomość tego może bardzo się przydać w życiu osobistym i zawodowym.

 

Warto zastanowić się:

 1. Czy wiesz jakie robisz pierwsze wrażenie?

 2. Jak budować pewność siebie przed rozmową?

 3. Co mówi Twój wygląd rekruterowi?

 4. Jakie sygnały wysyłasz swoją mową ciała i postawą?

 5. Czego nie powinieneś robić na rozmowie?

 6. Jak kontrolować swój przekaz niewerbalny?

 7. Jak interpretować zachowanie rekrutera?

Aby poznać odpowiedzi na zadane pytania zapraszam do wzięcia udziału w indywidualnej konsultacji lub w zaplanowanych warsztatach. Dowiesz się, co mówi twój wizerunek i mowa ciała oraz jak jesteś odbierany przez innych. Odbędziesz trening mowy ciała, aby wykorzystywać pozytywną siłę pierwszego wrażenia oraz by swobodnie czuć się na rozmowach o pracę. Dodatko dowiesz się, jak interpretować zachowanie rekrutera i jego reakcje na twoje słowa.

© 2016-18 by Instytut Komunikacji Niewerbalnej. Diana Nowek